sobota, 28 lutego 2015

Uprzedzenia.

Witam Was ponownie! Dzisiejszym tematem moich rozważań będą uprzedzenia.



Zacznijmy od tego, czym są te uprzedzenia?  

 Krótko opisując są to oceny z góry. Często na podstawie jednej cechy osądzamy coś bez konkretnej wiedzy na ten temat. Jest to typowy przykład zachowania, "nie znam się ale wypowiem". Chciałbym poruszyć te kwestie w dzisiejszej refleksji.


Skąd bierze się u nas taka powierzchowna ocena?

Odpowiedź jest prosta. W zależności od środowiska, które nas otacza oraz osób mających wysoki wpływ na innych. Człowiek to istota stadna. Bierze przykład działań, na początku od rodziców, później od znajomych, jednocześnie wyrabiając własne zdanie. Łatwo, więc jest podsumować, skąd się tego uczymy.


Drobna manipulacja

Osoby sławne w internecie, telewizji, radiu i wszelkich formach komunikacji zawsze będa miały większe poparcie niż zwykły szary Kowalski. Czytanie, słuchanie, powielanie opinii takich ludzi zazwyczaj wpływa na odbiorników. Efektem tego jest wyrabianie sobie zdania na tematy, o których wiemy tak naprawdę mało. Chciałbym również podkreślić, że powierzchowna ocena z góry nigdy nie jest dobra. Nie twierdze, że sławne osoby głoszące własne refleksje na jakiś temat nie mają racji. Według mojej opinii, to właśnie Ty Drogi Czytelniku powinieneś na opiniach innych jedynie się szlifować, dopracowywać własne poglądy, skończyć z życiem szarego człowieka.


Dyskryminacja

Dyskryminowanie czegoś, bez podstawowej wiedzy, kierując się jedynie pogłoskami, plotkami, historiami jest w mojej opinii bezmyślnością osób, które takimi wartościami kierują swoje wybory. Chętnie posłużę się przykładem pewnego rapera Eldo. Tak naprawdę jeden wypadek na antenie dał pożywkę milionom hejterów. Mimo, że Pan Leszek tworzy świetną muzykę i dzieli się nią ze światem. Tak samo stereotyp u większości młodzieży, która myśli, że książki zostały dawno wyparte przez internet i nie są teraz nikomu użyteczne. Na szczęście, wśród tych osób, wciąż są ludzie zainteresowani czytaniem. Mógłbym wymieniać o wiele więcej przykładów, jednakże chcę dodać tylko jedną rzecz. Dyskryminacja nie jest pozytywna i rodzi konflikty.  


Czy warto się uprzedzać?


Jeśli ktoś ma uprzedzenia, to nie potrafi przedstawiać coś obiektywnie. Brakuje mu tak koniecznej bezstronności. Uczestnictwo w grupach daje nam poczucie bezpieczeństwa, wartości, pozycji, wtedy zazwyczaj uprzedzenia rozszerzają się na całą grupę. Uprzedzając jakąś osobę lub grupę osób z początkowej niechęci może zamienić się w nienawiść. Skutkiem takiej bezpodstawnej nienawiści, jest myślenie o ich członkach, jak o podludziach. Nienawiść do ludzi z inną karnacją skóry lub pochodzącej z jakiegoś kraju, wzięła się od stereotypów. Tak, więc widzisz Czytelniku nie warto słuchać bezpodstawnych stereotypów.

Poczucie bezpieczeństwa

Są takie osoby, które przyjmują wartości innych, by zostać zaakceptowanym. Niekoniecznie wartości te są dobre. Jak już wcześniej stwierdziłem, jesteśmy istotami stadnymi, ale im większe stado tym więcej stereotypów, które są wywoływane niewiedzą. Jednak im więcej osób w około zachowuje się podobnie tym, więcej osób nie widzi w takim zachowaniu nic złego.

Skutki

Opiszę teraz jakie mogą być efekty końcowe uprzedzeń. Najbardziej powszechnym i znanym każdemu jest rasizm. Powstał on tylko dlatego, że ludzie bali się, bo coś było inne, według nich nienaturalne. Mimo, że żyjemy w cywilizowanym świecie rasizm, wciąż istnieje. W niektórych krajach do dzisiaj kobiety nie mają praw. Nie jest to dobre, zwłaszcza że płeć piękna posiada taki sam potencjał jak mężczyźni. Prawdę mówiąc, uprzedzenia można zaszczepić nawet u uczniów w odniesieniu do takich trywialnych różnic, jak kolor oczu, długość włosów czy styl ubierania się. Po prostu nie jesteśmy tolerancyjni. Nie potrafimy uznać czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, czyjegoś postępowania, jeśli różnią się od naszych własnych. Dlatego wcześniej lub później prawdopodobnie my wszyscy będziemy lub byliśmy obiektami uprzedzeń, jak również źródłem uprzedzeń wobec innych.


Podsumowanie

Mimo, że ludzkość rozwija się coraz bardziej z roku na rok, to i tak świadomie lub nieświadomie wszyscy wokół mają na nas wpływ. Poznajemy uprzedzenia najpierw od rodziców, później znajomych, a na końcu sami je siejemy. Nigdy nie zostaną wyplenione z naszej społeczności. Możemy jedynie starać się, by nie były toksyczne i szkodziły innym. Skoro każdy ma wpływ na innych, niech to będzie dobry przykład, który rozniesie się wśród ludzi.




Pozdrawiam, Loogik!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz